Co to jest dom funkcjonalny? Jakie powinien spełniać zadania? Które elementy powinny się w nim znaleźć? Poszukując przestrzeni idealnej zadajemy sobie i innym wiele ważnych pytań. Funkcjonalność jednak dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego, dlatego na wszystkie te wątpliwości ostatecznie i tak trzeba będzie sobie odpowiedzieć samemu. Można jednak zastanowić się wspólnie na co warto zwracać uwagę przy wyborze projektu domu.

Funkcjonalny dom – czyli jaki?

– Bryła – im bardziej przekombinowana bryła, tym realizacja budowy trudniejsza, a i koszty wyższe. Poza tym prosta bryła to więcej możliwości aranżacyjnych we wnętrzu domu.

– Jedna kondygnacja? A może 2 piętra? – to czy dom będzie miał jedną kondygnację, czy też kilka jest uzależnione od wielkości naszej działki. z kondygnacjami w dużej mierze zależy od wielkości działki – jeśli na małej działce postawimy duży, parterowy dom, jego funkcjonalność (a zwłaszcza funkcjonalność ogrodu) znacznie spadnie. Na niewielkich działkach lub działkach posiadających nietypowy kształt, znacznie lepiej jest postawić dom o małej podstawie, ale kilku kondygnacjach.  o wiele częściej stawiane są domy o niewielkiej podstawie, ale z dodatkowymi kondygnacjami. Jeśli posiadamy jakiekolwiek wątpliwości lub zagwozdki, zawsze możemy skorzystać zdecydować się na gotowe projekty domów. W ten sposób zyskamy fachową poradę i konkretne, funkcjonalne rozwiązanie naszego problemu.

– Podział na strefy – Ostatnio bardzo modne stały się otwarte przestrzenie, przeszklenie, otwarcie salonu na kuchnię, lepsze doświetlenie poszczególnych pomieszczeń i łatwe poruszanie się między pokojami. Takie rozwiązania sprawdzają się w strefie dziennej, ale w strefie nocnej, prywatnej, lepiej postawić wyraźne granice i odseparować się od pozostałych członków rodziny. W ten sposób każdy będzie miał zapewnioną intymność, która jest ważna nawet wśród rodziny.

– Rozlokowanie pomieszczeń użytkowych – sprytne i przemyślane rozparcelowanie pomieszczeń użytkowych w domu może znacznie ułatwić życie wszystkim mieszkańcom domu. Wiele osób decyduje się na zaadaptowanie piwnicy lub poddasza, niektórzy rezygnują też z garażu w domu na rzecz wiaty garażowej. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie ważnych pomieszczeń gospodarczych na pierwszym poziomie domu. Jest to szczególnie pomocne w przypadku kotłowni lub składziku na narzędzia – dobrze, by mieć dostęp do tych pomieszczeń zarówno ze środka domu, jak i z ogrodu.