Każdego człowieka żyjącego w Polsce prędzej czy później czeka konieczność płacenia podatków. Jest to przykry obowiązek, który nakłada na nas polskie prawo. Podatki płacimy różne. Ich wysokość zależy od tego czym się zajmujemy oraz ile zarabiamy. Istnieją w prawie tak zwany progi podatkowe, do których możemy być przyporządkowani. To, do którego progu należymy, zależy od wysokości naszej pensji.
Warto rozumieć podatki
W Polsce panuje zasada, która mówi o tym, że im więcej zarabiamy, tym większy podatek jesteśmy zobowiązani płacić. Jest to tak zwana progresja podatkowa. Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które pierwszy raz rozliczają się z ze swoich dochodów, system podatkowy może wydawać się skomplikowany. Ważne jest, żeby zrozumieć podstawowe jego elementy, między innymi progi podatkowe. Dzięki temu nie będziemy popełniać błędów przy rozliczaniu się oraz lepiej zrozumiemy system, w którym funkcjonujemy.
Czym są progi podatkowe?
Progiem podatkowym nazywamy pewien przedział, który jest określony w skali podatkowej. Progi są ustalane każdego roku i są one obowiązujące przy rozliczeniu za ten rok. Od tego, w którym progu się znajdziemy zależy to ile w danym roku podatkowym zarobimy pieniędzy. W przypadku obliczania kwota, od której zależy próg podatkowy, w którym się znajdziemy, brane są pod uwagę nasze dochody(czyli przychody – koszty uzyskania tego przychodu). Oznacza to, że przyporządkowanie nas do danego progu podatkowego zależeć będzie od kwoty, jaką zarobimy w danym roku „na rękę”(kwoty netto).
Jakie są w Polsce progi podatkowe
W Polsce wyróżniamy dwa progi podatkowe:
18% – pierwszy próg
32% – drugi próg
Progi te oddzielone są różnymi kwotami. W każdym z progów obowiązuje pewna kwota wolna od podatku oraz pewna stawka podatkowa. Od wielu już lat każdego roku wysokość stawki procentowej jest ustalana na tym samym poziomie – 18 oraz 32 procent. Zmienia się natomiast kwota wolna od podatku. W ostatnich latach kwota ta systematycznie wzrasta.
Kwotą graniczną, która decyduje o przydzieleniu do danego progu podatkowego jest kwota wynosząca 85 528 złotych. Osoby zarabiające mniej niż podana kwota płacą podatek w wysokości 18%, natomiast osoby, które zarabiają powyżej tej kwoty, płacą podatek o wysokości 32%. Pamiętajmy jednak, że w przypadku drugiego progu podatkowego, podatek 32% płaci się od nadwyżki od kwoty granicznej.
Kwota wolna od podatku
Jeżeli jakaś osoba zarobi w danym roku mniej niż wynosi kwota wolna od podatku, wtedy nie musi ona płacić podatku. W takiej sytuacji po złożeniu PITu za poprzedni rok, po pewnym czasie otrzyma zwrot nadpłaconego podatku. Jednak z kwoty tej korzysta niewiele osób. Aktualnie wynosi ona 8000 złotych.