Króliki oraz gryzonie to jedne z najchętniej kupowanych zwierząt. Są niewielkie i idealnie sprawdzają się jako zwierzęta domowe. Decydują się na nie często mieszkańcy bloków, którzy nie mają możliwości trzymania dużych zwierząt w domowym zaciszu. Okazuje się, że króliki potrzebują odpowiedniej diety, by długi czas cieszyć się zdrowiem. Konieczne jest dbanie o ich uzębienie i regularne ścieranie siekaczy. Podpowiadamy, jak zadbać o prawidłowe odżywianie królików i gryzoni.

Panie króliku, podano do stołu

Królik powinien mieć stały dostęp do paszy. Wynika to z faktu, iż mają one silnie kwaśny odczyn soków trawiennych, co może uszkadzać ściany żołądka. Warto więc zainwestować w paśnik i umieścić go w klatce. Dzięki temu zwierzak może sobie sam dawkować pokarm wtedy, kiedy tego potrzebuje. Co więc podawać królikowi oprócz siana? Przede wszystkim mieszanki ziół. Nie ograniczaj się do jednego rodzaju. Królik potrzebuje co najmniej 10 różnych, zrównoważonych rodzajów, które dbają o jego wątrobę, serce i układ trawienny. Każdy gatunek zawiera określone właściwości odżywcze i wywiera wpływ na małego zajęczaka, dlatego trzeba je podawać z rozwagą i dokładnie obserwować zachowanie królika. W diecie ważne są również świeże warzywa i zielenina. Działają one zbawiennie na przewód pokarmowy. Dzięki nim jest odpowiednio nawodniony, a jelita dobrze pracują. Świeże warzywa zawierają również lepiej przyswajalne witaminy i minerały. Ważne jest również ich odpowiednie podawanie. Gałązki pomagają również ścierać siekacze, co jest szczególnie ważne u młodych osobników. Pewnych gatunków nie można ze sobą łączyć. By dowiedzieć się więcej warto zajrzeć do poradników hodowlanych oraz skonsultować się z weterynarzem.

Gryzonie – jakie jedzenie wybierać?

Małe gryzonie – świnka morska, chomik czy szynszyla potrzebują nieco innego sposobu odżywiania niż zajęczaki. W karmie znajduje się połączenie zbóż i ziaren w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu dostarczasz swojemu gryzoniowi wszystkie potrzebne składniki i zapewniasz prawidłowy rozwój. Warto również podawać im kolby z kukurydzy. Kukurydza dla gryzoni zawiera karotenoidy, mają one pozytywny wpływ na odporność i wzrok. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób serca.  W procesie przemiany materii zmieniają się w witaminę A, która dba o dobry stan skóry, sierści i pazurów. Warto wybierać te z ekologicznych upraw, wolne od GMO. Pamiętaj, by również uzupełniać dietę pupila o ulubione przysmaki.

Gryzonie i zajęczaki to niezwykle przyjazne stworzenia. Warto więc dbać o ich prawidłowy rozwój i dietę. Dzięki temu będą zdrowo rosły. W razie niepewności możesz skonsultować się z weterynarzem lub zerknąć na strony poświęcone hodowli tych zwierząt. Pamiętaj, że najedzony i zdrowy zwierzak to gwarancja szczęścia i zadowolenia zarówno dla niego, jak i dla właściciela.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.